I am a first year DPT student in NY and would like to know if $13 a day on food is considered budget. I buy 5 cooked chicken breasts at Sam’s Club for $13 and would separate 3 pieces for lunch and 2 pieces for dinner. I know I don’t eat breakfast because I’ve never been a breakfast guy and I usually go to the gym in the morning and I feel fine without eating breakfast. I am currently trying to lose weight while also not wanting to spend too much money on food a day which is why I buy the chicken breasts.
That’s about $400 a month. Which seems fine but it actually depends on if you can afford that? Are you working or how are you getting your money that you’re spending?
You really should be taking supplments as well if all you’re eating is chicken breast. You’re going to be deficient in vitamins and minerals.
It’d be cheaper to spread 5 breasts out for multiple days by shredding it and add in some veggies to prepare salads.
If by “budget” you mean frugal or low cost, no, it is not. The USDA Thrifty Food Plan for a single male adult 20-50 is ~$340/month as of April 2022, and your plan is to spend $390/month on just chicken breasts.
First, don’t buy pre-cooked food. It is much cheaper to buy a large package of raw chicken breasts, watching for sales if you’re genuinely going to eat 5 per day, and then cook them yourself. You also need other food to be healthy – fruits, vegetables, carbohydrates, fiber.
$13/day for college student seems high. Im single and out of college, and that’s more than what i spend.
You’re eating 5 chicken breasts A DAY? Good lord, that’s a ton of chicken.
You can get an entire rotisserie chicken for like $5 and make several meals out of it.
You also need to be eating some veggies. Cabbage is cheap, as well as lettuce. You could also make things like chicken salad to stretch the chicken.
https://www.reddit.com/r/EatCheapAndHealthy/
Buying nothing but prepared food is going to load you up with salt and BS and cost you an arm and a leg.
And you consume nothing else but water? $400/mo for one person in a HCOL area isn’t too bad, but it’s not “frugal” either.
You’d save money if you cooked the chicken yourself, and mixed it up with slightly-cheaper thighs.
Do you have the means to make pasta? Pasta is cheap and you can get huge variety. Alfredo, cabbage, ground beef pasta. Chicken, red/yellow pepper, garlic pasta. Brocolli chicken alfredo. One of those little tin cans of clams, butter garlic noodles.
Most of those can be done for ~$10 if you skimp on meat and look for deals, plus youll have leftovers. A little meat and a lot of veggies. One jar of the cheapest brand sauce. Tons of noodles, they’re so cheap and filling.
I’m extremely pleased to uncover this page. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you saved to fav to see new things in your web site.
Very good info. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!
🥑 Tired of dubious lead sellers? Data To B2B Leads has a no-questions-asked data exchange policy. Clients Use our data for various reasons, (mobile Phone leads, B2B Leads, Insurance Leads, only , Gmail Leads, Email Leads, custom audience match, automated SMS, Ringless Voicemail, MCA Leads) . Data to Leads is providing everyone this week with 1,000 Free Leads to Sample. 🥑 You can download here -> https://www.datatoleads.com/